http://wyborcza.pl/1,75478,10952167,Krzyz_w_Sejmie_pisany_wielka_czy_mala_litera__PiS.html


Nasza ulubiona partia PiS(s) z Jądrosławem Kaczyńskim na czele, na którego głosował każdy, ale każdy się teraz wstydzi przyznać, od zawsze dawała znać, że zajmuje się najbardziej dla Polski istotnymi sprawami. Tym razem, w odpowiedzi na akcję Ruchu Palikota (na którego nie głosował nikt i każdy o tym głośno mówi) zaproponowała projekt uchwały opowiadającej się za... niezdejmowaniem krzyża!

Argumentuje się różnie:
Jan Dziedziczak
W wielu miejscach w Europie mamy do czynienia z próbą narzucenia swojej woli przez mniejszość. To smutne, ale Polska jest krajem normalnym i w Polsce krzyż kojarzy się z naszą tradycją, kulturą i dziedzictwem. Nigdy nikogo krzyż nie wykluczał. Polska chrześcijańska słynie z tolerancji, nasz katolicyzm jest katolicyzmem niewykluczającym nikogo, dobrze współżyje z innymi wyznaniami (...) Jest szansa, żeby w dyskusji nie było podziałów partyjnych, żebyśmy wspólnie to przyjęli, chrześcijaństwo nie należy do żadnej partii. Przyjmijmy tę uchwałę i zamknijmy ten temat raz na zawsze.


Boże, jak śmiesznie! Wywnioskować można stąd parę rzeczy:
- mniejszość nie będzie narzucać swojej woli, więc nie będzie takiego usuwania krzyża. Narzuci się światopogląd większości. Chuj z tym, że jest to w zasadzie światopogląd populistyczny, pod elektorat, bo szczerze wątpię, żeby było wśród posłów, nawet PiS(s) tylu idiotów.
- TOLERANCJA! DIALOG! Krzyż nigdy nikogo nie wykluczał, chyba, że nie popiera on krzyża. Krzyż dobrze współżyje z innymi wyznaniami, jeśli tylko przybijają piątkę krzyżowi!
- chrześcijaństwo nie powinno być tematem politycznego sporu, nie powinno dzielić. W związku z tym, trzeba zamknąć mordy wszystkim, którym to nie pasuje.
- krzyż kojarzy się z polską kulturą, dziedzictwem, o czym dowiadujemy się nie tylko od Dziedziczaka:

Anna Sobecka
Rozpętacie wojnę, by zdjąć symbol kultury europejskiej, nie tylko polskiej. To symbol dla wierzących i niewierzących. Jest znakiem wielkiej i szlachetnej kultury europejskiej. Chyba nie chodzi wam o krzyż, chodzi wam bardziej o to nauczanie płynące z krzyża, o to budzenie sumień

Krzyż nigdy nie będzie łączył. Zawsze będzie dzielił, bo nie jest to symbol uniwersalny. Krzyż łączy tylko chrześcijan, a nawet wśród nich są podziały odnośnie tego, czy należy go narzucać innym.
Nie potrafię zrozumieć, dlaczego uważają oni, ci obrzydliwi chrześcijanie, że Europa jest i powinna być znowu chrześcijańska. Że prawdziwy Europejczyk klęczy przed obliczem skatowanego Żyda, przybitego za polityczny bojkot do dwóch drewnianych belek. Nie potrafię, lub nie chcę tego zrozumieć.

lew


Dlaczego nikt nie bierze pod uwagę na przykład kontekstu politycznego powstania chrześcijaństwa? Nietrudno analizując historię dojść do wniosku, że 2000 lat temu zebrało się paru żydów rebeliantów, pozbierało stare mity i na ich podstawie utworzyło kult, który znacznie pomógł w podżeganiu do buntu swoich żydowskich, biednych kolegów przeciw Imperium Rzymskiemu. Na dobrą sprawę, by przekazywana z ust do ust bajeczka trafiła do ludzi, Jezus nie musiał nawet istnieć bardziej niż Luke Skywalker. Biednemu, ruchanemu przez życie niewolnikowi wystarczy jakakolwiek bajeczka, która zagwarantuje mu, że jeśli tylko będzie posłuszny, to po śmierci dostanie skarby, dziewice, wino, wieczne szczęście. Bo co ma do stracenia?

 

spalenie


Dalej, dlaczego nikt nie bierze pod uwagę, że chrześcijaństwu Europa tak naprawdę nic konstruktywnego nie zawdzięcza? Upadek Imperium, który zapoczątkował wieki ciemne był jedną z najgorszych rzeczy, które się światu w konsekwencji przytrafiły. Zastój w nauce i jakimkolwiek rozsądnym rozwoju człowieka napawa mnie grozą. Owszem, mieliśmy w ciągu tych tysiąca lat renesans karoliński, ale, na dobrą sprawę, poza fantastyczną sztuką sakralną, blokował on twórczość i rozwój człowieka swoim zacietrzewieniem, zaborczością.
Dopiero renesans, półtora tysiąca lat po Chrystusie, odnowił starożytne podejście do sztuki i nauki, odnowił dążenie człowieka do doskonałości. Odnowił pojęcie świeckości.


Co więc Europa ma wspólnego z chrześcijaństwem? Tysiąc lat zastoju, który przerwało dopiero powrócenie do przedchrześcijańskich, antycznych metod i ideałów. Kiedy próbuję sobie zadać pytanie, gdzie byśmy byli, gdyby nie chrześcijaństwo ogarnia mnie to dziwne uczucie, że rzeczywiście chrześcijaństwo to najgorsze, co mogło się człowiekowi przytrafić.

Swoje uwagi merytoryczne zgłosiło też biuro legislacyjne Sejmu, wśród nich prośbę, by w uchwale słowo krzyż pisać wszędzie małą literą. Zaprotestował Jacek Świat z PiS, który wyjaśnił, że "formalnie przyjęte jest pisanie wielką literą nazw, które mają dla kogoś znaczenie" i zaproponował, by krzyż pisać jednak wielką litera.
Jan Dziedziczak dokładnie określił, w którym miejscu wskazana jest wielka litera: W tytule, w trzecim akapicie i w akapicie ostatnim.


BONUS:
Fajna wizja z serialu "Family Guy" przedstawiająca równoległy świat, w którym nie było chrześcijaństwa, więc i represji nauki. Dzięki temu świat rozwijał się nieustannie.

Komentarze   

0 #30 Aleksander Ikaniewicz 2012-03-30 20:28
Kartedor
O PiSs Ci odpowiedziałem w bliźniaczym temacie.

Maciej
Cytat:
Nikt normalny też nie traktuje na poważnie ideologii, które nie mają żadnego potwierdzenia, że są dobre dla drugiego człowieka.
No i kolejny fail dla katolicyzmu. Biedni wyznawcy jako ci nienormalni :-(

O Biblii wydaje mi się, że Ty nie masz pojęcia, czego zdajesz się dawać tutaj świadectwo. Ale nie będę Cię przez to atakował, że nie masz o czymś pojęcia, bo to by było niezgodne z moją wewnętrzną etyką dyskusji :-P

O homoseksualiźmie nie ma co pisać w kontekście grzechu. Tworzysz chłopa pedałem i go za to nienawidzisz. Nigga please.

Cytat:
Skoro nie zgadzasz się z tym to oznacza, że jesteś za tym by człowiek mógł również np. zabijać, bo tego Biblia też zabrania, a Biblia wg. Ciebie nie powinna być wyznacznikiem naszego postępowania w życiu.
NIGGA PLEASE! Podłoga mojej piwnicy ledwo wytrzymuje zaniżanie przez Ciebie argumentacji. Myślałem, że nie muszę pisać pewnych rzeczy skrajnie oczywistych...

I dalej, nastroje antyklerykalne są zauważane od dawna. Ostatnio za sprawą Palikota i jego wesołej partii przedostały się do mediów. To jest fajne, że się o tym DYSKUTUJE.

Cytat:
Równość ludzi wobec Boga już została wyjaśniona w Biblii wcześniej.
Gdzie? Przy okazji rozwalenia Jerycha? Czy gnębienia rodu Ezawa?
Poszukaj sobie informacji o nieścisłościach związanych z datowaniem fragmentów ewangelii i dopisywaniem fragmentów pomocnych politycznie (tu tekst o tym jakoby religia była dla wszystkich)

Ciebie też proszę o pisanie wszystkich myśli w jednym poście. Zwiększy to czytelność komentarzy na przyszłość.
Nie będę po prostu publikował podwójnych, potrójnych i poczwórnych komentarzy, więc proszę o przemyślenie swoich wypowiedzi :-)

PS zwiększyłem ilość znaków w komentarzach z tysiąca do 5 tysięcy. Nie zdawałem sobie sprawy z tego, że macie z tym problemy, bo ja jako administrator nie mam ograniczeń. Mam nadzieję, że teraz to będzie wystarczyć :-)
Cytować
0 #29 Maciej 2012-03-30 19:10
Cytat:
Równość ludzi w oczach boga to wymysł powstały późno po ewangeliach. Jedynie fragment wniebowstąpieni a o tym traktuje.
Równość ludzi wobec Boga już została wyjaśniona w Biblii wcześniej. Tak samo zostało wyjaśnione wcześniej kto ponosi winę za śmierć Jezusa. Jednymi z ludzi, którzy ponosili winę za jego śmierć byli Żydzi. Skoro tylko Żydzi mogą wierzyć w chrześcijaństwo to jakim cudem oni nawoływali do zabójstwa swojego Mesjasza (zapowiedzianeg o im w ST, ST należy do kanonu judaizmu)? Nadal żaden fragment Biblii nie potwierdza Twojego argumentu jakoby to tylko Żydzi mogli wierzyć w Boga, dlatego argument nietrafiony. To co jest w Biblii potwierdzają nawet judaiści nienawiścią do Jezusa. Skoro chrześcijaństwo jest według Ciebie ich religią to czemu oni odnoszą się do niej z taką ilością jawnej nienawiści (potwierdzenie w Talmudzie). To tylko potwierdza logikę zawartą w Biblii i potwierdza brak logiki w tym co ty mówisz o Biblii.
Cytować
0 #28 Maciej 2012-03-30 19:08
Cytat:
1. To jest fajne, że już mówi się o 'palikotowskich dyrdymałach'. Świadczy to o tym, że zjawisko antyklerykalizm u jest obecnie coraz silniejsze. W przeciągu najbliższej dekady czekają nas spore zmiany
Antyklerykalizm jest napędzany przez pojedyncze jednostki, a nie wielkie tłumy. Media są wspierane przez tych samych ludzi, którzy wspierają partie polityczne, które walczą z chrześcijaństwe m. To, że ludzie w to idą potwierdza to, że ludzie nie mają poglądów. Nie poświęcają czasu na to by sprawdzić czy to co mówi reporterka w wiadomościach jest prawdziwe tylko od razu w to wierzą. Media myślą za ludzi, bo oni sami sobie na to pozwalają. Wystarczy jeden głos reporterki i od razu ludzie zmieniają swoje poglądy o 180 stopni. Globalizm strasznie przyzwyczaił nas do wygodnego życia. Do życia, w którym nawet myślenie jest rzeczą złą i niewygodną, bo w końcu inni ludzie mogą sobie myśleć za nas.
Cytować
0 #27 Maciej 2012-03-30 19:06
Cytat:
Dalej piszesz, że nie zarzucam tego o miłosierdziu. Sorry, po prostu jest to dla mnie sprzeczne - być jednocześnie chujem i fajnym gościem.
Jest to sprzeczne, bo albo chcesz by było albo nie znasz Biblii. To jest jak najbardziej logiczne. Wystarczy poczytać Biblię. Tam masz wszystko wyjaśnione. Otwierałeś ją kiedykolwiek czy fragmenty masz z filmów dokumentalnych Hitchensa albo ze stron fanów Palikota? Ile czasu dziennie poświęcasz na to by przebić ludzi swoimi niepotwierdzony mi poglądami? Znając życie pewnie to trafia, ale tylko do ludzi, którzy nie mają swoich poglądów. A takich jest bardzo dużo.
Cytować
0 #26 Maciej 2012-03-30 19:04
Cytat:
Maciej, nikt normalny nie będzie traktował Biblii jako fakt historyczny. Fragment ten znałem od lat, ostatnio przypomniał mi go film "The god that was not there".
Nikt normalny też nie traktuje na poważnie ideologii, które nie mają żadnego potwierdzenia, że są dobre dla drugiego człowieka. Owszem fragment znasz, ale o całej Biblii nie masz pojęcia.

Cytat:
Dalej idziesz w jakieś absurdy o tych homoseksualistach.
Tzn. jakie? To jest grzech i to jest fakt. Nadal nie uwzględniasz całej Biblii, w której człowiek zostanie potępiony nie tylko za homoseksualizm, ale za wszelkie jeszcze cięższe grzechy jak nawoływanie do zła, gwałty, zabójstwa itp. Skoro nie zgadzasz się z tym to oznacza, że jesteś za tym by człowiek mógł również np. zabijać, bo tego Biblia też zabrania, a Biblia wg. Ciebie nie powinna być wyznacznikiem naszego postępowania w życiu.
Cytować
0 #25 kartedor 2012-03-30 00:54
Czy sprawa smoleńska została wyjaśniona? Jeśli tak to na podstawie jakiego dowodu, np wraku samolotu, lub czarnych skrzynek. Jak narazie to pierwsze zostało zniszczone(tocz y się dochodzenie w prokuraturze o zniszczenie dowodu) a czarne skrzynki są w Rosji. Więc albo należy zaakceptować fakt że jako Polska nie mamy nic do powiedzenia albo dalej walczyć. Albo...udawać że wszystko wyjaśnione. Nie opowiadam się po żadnej stronie.
Cytować
0 #24 kartedor 2012-03-30 00:50
,,Z tego co pamiętam, to polityka PiSs opierała się na gadaniu i rzeczach głupich, teraz z kolei na Smoleńsku ..."

1. pierwsza część zdania to ogólniki, bez konkretów, faktem jest obniżenie składki emerytalnej i nie grzebanie w podatkach na ich nie korzyść. Kolejna sprawa to jak przeprowadzić reformy z samoobrona i lprem skoro PO nie chciało koalicji? to znaczy chciało ale jako przegrani wyborów chcieli nieco za silne stanowiska i resorty. pis chciał nowych wyborów(wniosek o skrócenie kadencji) , PO nie chciała więc pozostała samoobrona i lpr. O tym zapominasz albo nie masz pojęcia o polityce i nowoczesnej historii co poniekąd skreśla Cię jako kompetentnego rozmówcę.
Cytować
0 #23 kartedor 2012-03-30 00:46
,,I sorry, niestety nie widzę argumentów przemawiających za fajnością kościoła."

Nie na temat, nie było rozmowy o fajności kościoła.Napisa ne żeby było.bez treści.

Nikt nie mówi o lepszości pisu nad po a nad ciągłym pokazywaniem zła pisu przy niemalże zerowej krytyce Po. Jak mówiłem , boisz się zdecydowanie skrytykować PO bo nowocześni znajomi mogą uznać Cie na za zwolennika PISu. Przeczytaj jeszcze raz że zrozumieniem że straszenie pisem spowoduje tylko umacnianie się PO, co będzie miało dużo poważniejsze konsekwencje jak każdy rząd ,,pewny siebie".
Cytować
0 #22 Aleksander Ikaniewicz 2012-03-29 10:14
Nie widzę żeby specjalnie PiSs wyglądał dużo lepiej niż PO. Bo tak spartolić boom gospodarczy jak to zrobili oni, to trzeba mieć talent. Z tego co pamiętam, to polityka PiSs opierała się na gadaniu i rzeczach głupich, teraz z kolei na Smoleńsku i obronie absurdalnych przywilejów kościoła.

Jak mówię - przykładu PiSs używam jako paradygmatu idiotów, również w tym felietonie. Jeśli czytałeś, to wiesz, że zacytowałem po prostu kolejną durnowatą wypowiedź ich posła i wszedłem z nią w polemikę.

I sorry, niestety nie widzę argumentów przemawiających za fajnością kościoła. Może jestem jakiś ograniczony, że każdy, który na ten temat usłyszę potrafię łatwo zbić? Nie wiem...
Cytować
0 #21 kartedor 2012-03-28 23:53
To jest żenujący mechanizm propagandy który żeby zdemaskować trzeba nieco więcej intelektu opartego na wiedzy i zdolnościach analitycznych niż mające posłuch w wykształconym plebsie krzyki antyklerykalne dla zbicia popularności.
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież