Polscy żarliwi katolicy już od dawna wywołują we mnie skrajne uczucia. Od tych skrajnie nieprzyjemnych, kiedy swoją przepełnioną nienawiścią moralność przerzucają na normalnych ludzi, po ojcowskie, urocze uczucie bazujące na potrzebie obdarowania takiego ciepłym uściskiem i szepnięciu do uszka "Och ty głupolku, takie głupotki ci w głowie, ale i tak cię kocham".

Ta dziwna, katolicka część polskiego Internetu zawsze dostarcza mi, i pewnie mi podobnym, wiele rozrywki. Nie ukrywajmy bowiem, ich podejście nie tylko do życia, ale i do własnej wiary, jest urocze w swojej ignorancji i niekonsekwencji.

Kto wierzy w Niego, nie podlega potępieniu; a kto nie wierzy, już został potępiony, bo nie uwierzył w imię Jednorodzonego Syna Bożego. J 3:18

Są to proste słowa Jezusa skierowane do faryzeusza Nikodema tłumacząc mu, co to znaczy narodzić się na nowo. Co z tego wynika? Każdy normalny człowiek zrozumie to co jest napisane, czyli, że będąc innowiercą/ateistą, idzie wg wykładni chrześcijańskiej do piekła, a wierzący, z urzędu, do nieba. Proste. To słowa Jezusa, więc nie może być w nich sprzeczności i muszą być one prawdziwe.

No, ale! Weź zapytaj jakiegoś katolika, czy ten cytat znaczy to, co znaczy, czyli, że będąc ateistą, odrzucając Jezusa, pójdę do piekła. Usłyszysz, że tak, Olek, ten wstrętny, brzydki ateista pójdzie do piekła. Ale! Spróbuj zmodyfikować pytanie i zapytać, czy jeśli Eskimos żyjąc sobie na końcu świata ruchając pingwiny, czcząc Boga Fokę i wysysając tłuszcz z penisa wieloryba, a o bogach chrześcijańskich żadnych nie słysząc, też pójdzie do piekła, bo Jezusa w sercu nie ma? Tu napotkamy trzy szkoły:

Konsekwentną - tak, będzie się smażył w piekle, bo Jezusa w sercu nie ma
Naginaną - nie, nie ma co się smażyć, skoro nie miał szansy uwierzyć, bo nikt mu Jezusa nie przedstawił. Smażą się ci, którzy o Jezusie słyszeli a i tak olali
Wyjebaną - kogo obchodzą Eskimosi / wszystko w rękach boga


I tak jak potrafię zrozumieć tych pierwszych, tak z drugimi i trzecimi mam problem. Zaczynając od trzecich, to jest po prostu absurdalne. Gdybym w wyniku wypadku uszkodził część mózgu i stał się wierzący, to kierowałbym się tym, że bóg zesłał nam w Piśmie konkretne instrukcje na temat tego, jak powinniśmy żyć, by dostąpić zbawienia. To oczywiste. Każdy konkurs ma regulamin, a przestrzeganie kodeksu karnego pozwala nam uniknąć regularnych codziennych gwałtów dokonywanych przez czarnych dżentelmenów ze swastyką na plecach (w USA pewnie żart byłby śmieszniejszy, tu zrozumie go tylko ten, któremu zdarzyło się kupować na torrentach amerykańskie filmy o więzieniach). Stąd bzdurą jest pieprzenie, że w rękach boga, sędzi sprawiedliwego, orzeczenie o naszym losie. Przecież ten też musi się jakimiś kryteriami kierować, a te, niejednokrotnie, przedstawione były w Piśmie. Ma prawo wydać wyrok, ale również przekazał konkretne kryteria, na których podstawie go wydaje.  Tu więc, nie jest to jego widzimisię i nie może skazać nikogo na piekło za brzydki ryj lub niebo za fajne cycki, jeśli o piekle za ryj lub niebie za cycki w Piśmie nawet wzmianki nie ma.
Stąd mój postulat do władz kościelnych - wprowadzić kary cielesne dla tych niedokształconych idiotów. Może by nie pomogło w myśleniu, ale skoro kary po śmierci za herezję mogą nie dostąpić (bóg za łatwo wybacza) to należy ich karać za życia.

Drudzy są zabawniejsi.
Ileż to razy słyszałem już, że nie potrafię interpretować Biblii, bo jestem niewierzący? Ja się może nie znam, ale maturę z polskiego, na interpretacji polegającą napisałem najlepiej w szkole, podobnie w drodze swojego wykształcenia nigdy z interpretowaniem tekstu problemu nie miałem. Czemu więc tym razem mam z czytaniem mieć problemy? Odpowiedź prosta: nie korzystam z klucza "nie psuj PR boga! Jeśli bóg wychodzi na dupka, na pewno interpretujesz to źle!". A definicja dupka się zmienia na przestrzeni lat i dzisiaj, niekonsekwentnie, potępianie za inne poglądy nie jest już tak trendy jak kiedyś.

A jaka jest oficjalna wykładnia, której trzymają się drudzy? Próbują raz wychodzić z założenia, że bazując na przykład na polskim tłumaczeniu interpretacji dokonać nie można lub odwołując się do kontekstu całości. Ja się nie znam na gramatyce hebrajskiej lub greckiej, więc mogę założyć, że kwestia użycia czasów jest tam podobna jak u nas, chociażby w czasach teraźniejszym i przeszłym. Potępienie więc TERAZ, jeśli nie wierzy się TERAZ, znaczy, że TERAZ, czyli w czasie, kiedy te słowa wypowiadał. Jeśli było to WTEDY, to nie musi odnosić się do dzisiejszego TERAZ. Poza tym jest szansa jeszcze na nawrócenie, jak to zrobił na przykład Dave Mustaine, pod wpływem alkoholu i narkotyków (trwałe uszkodzenie mózgu, innej drogi nie widzę) lub Frytka.
Inna droga - człowiek sam dokonuje wyboru skazując się na piekło. Nie chce wierzyć, odrzuca Jezusa - idzie do piekła. Sam dokonuje w ten sposób sądu, sam się skazuje. Oh, really? Czy ktokolwiek potrafi wyobrazić sobie sytuację, że bandzior kontynuuje swoją bandycką misję mając wycelowane w siebie sto policyjnych karabinów z konkretnym ostrzeżeniem "jeden ruch, śmieciu, i robimy ci śrudem z dupy to, co urwany film w dzielnicy czerwonych latarni w Amsterdamie!"? Ja też nie. Nie wyobrażam sobie, bym mógł odrzucić istnienie boga, którego to istnienia byłbym pewien. A co mi przekazują wszystkie moje zmysły i ponadprzeciętna inteligjencja? Ze go nie ma. Jeśli według wykładni, istnieje, i jeśli mu na mnie zależy i na moim zbawieniu, to chyba dałby znać o sobie. A mnie wiele nie trzeba, by uwierzyć w zjawiska nadprzyrodzone. Płonący gadający krzak, czy rozstąpienie się sików w pisuarze by starczyły. Oczywiście na trzeźwo. Nawet trójkąt z Dodą i  Halle Berry by mnie to jego istnienia przekonały (tu nie musi być trzeźwo, bylebym pamiętał). Niestety cuda się nie zdarzają.

A co jeszcze taki smutny antychryst jak ja słyszy od dumnego katolika? W czasie, gdy włącza mu się tryb nienawiści, kiedy już nie może znieść argumentów o tym, że okrutnym jest skazywanie na potępienie biedaków, których się łaską wiary NIE OBDAROWAŁO, słyszeć mogę tylko żale typu "na chuj ci niebo, skoro nie wierzysz?". Niby tak, ale na chuj mi piekło? W dyskusji tej bowiem nie chodzi o to, co ja myślę, bądź uważam, bo względem tego by tej dyskusji nie było skoro moim zdaniem idea boga, duchów, nieba czy piekła jest absurdalna i nie ma tutaj o czym gadać. To jak gadanie o motywach Hana Solo na konwencie Gwiezdnych Wojen. Chodzi tu o ich, katolicki punkt widzenia, którego, zdaje się, w zasadzie żaden katolik nie jest tak do końca pewien...

Komentarze   

0 #14 Aleksander Ikaniewicz 2012-03-30 19:38
Maćku, niby nie jesteś a posługujesz się ich wykładnią. Wstyd.

Karą za grzechy jest piekło i jest też potępienie. Było, jest i będzie.
Jechowi nie uznają piekła, fakt.

Jeśli poczytasz to znajdziesz fragmenty o Otchłani, Szeolu, Gehennie, co jest odpowiednikiem piekła. Uświadom sobie, że szkół dotyczących interpretacji tej książki jest od chuja i trochę. Z piekłem jak z czyśćcem, jedni mówią, że jest, inni, że nie ma.

I nie ma we mnie nienawiści do boga, nie. Nie da się nienawidzić czegoś, czego nie ma :-)
Cytować
+1 #13 Maciej 2012-03-30 19:00
Niestety był to strzał w stopę. Nie jestem świadkiem Jehowy. Oni uznają imię, którego nawet nie ma w Biblii. Piekło też nietrafione, gdyż ja nie operuje na tym co uznaje, a co nie. Operuje na zapisanych faktach. Piekła nie ma, bo w Biblii jest jawnie napisane co jest karą za grzechy. A karą za grzechy nie jest piekło. Zachęcam do lektury Biblii. Nawet niedokładne tłumaczenie wg. Biblii Tysiąclecia potwierdza moje słowa. Cóż rozumiem tą ofensywę wobec mojej osoby. Jakby nie spojrzeć Bóg, którego ty tak bardzo nienawidzisz, nie okazuje się taki straszny i jest sprzeczny z Twoimi nietrafionymi poglądami. :) Mówiąc, że niby piekło istnieje chcesz jedynie jakoś przekonać ludzi do tego, że Bóg jest straszliwym katem, który grzesznikom podobno gwarantuje wieczne cierpienie. A to jest nielogiczne i nieprawdziwe. Nielogiczne wg. Biblii, w której jest zawarta prawda o chrześcijaństwi e, którą ty próbujesz zmodyfikować pod swoje poglądy.
Cytować
0 #12 Aleksander Ikaniewicz 2012-03-30 09:56
Karą za grzechy (nieposłuszeńst wo) jest potępienie, a tego doświadcza się w piekle. Wiem, że Wy, Jechowi nie uznają piekła, ale to jest blog katolicki/ogólnochrześcijański.

Mam nawet Waszą Biblię na półce pisaną językiem śmiesznym. Jej faktycznie nie czytałem, bo tego się czytać nie da.
Cytować
0 #11 Maciej 2012-03-29 20:51
Cytat:
Napisałem w tym wpisie DLACZEGO interpretuję Biblię tak, a nie inaczej. Po prostu na inną interpretację ta zła, ksenofobiczna, jadowita i przepełniona nienawiścią książka nie zasługuje.
Wiem, że interpretujesz Biblię tak samo jak Ci co bronią PR Boga tylko na odwrót. Czyli robisz to tak by jak najbardziej pojechać po Biblii nie interpretując jej lub robiąc to wyrywkowo szukając ostrzejszych fragmentów. Mówisz, że karą za grzechy jest piekło. Tym udowodniłeś, że Biblii nie znasz. Do tego nie trzeba być wierzącym. Wystarczy dokładnie czytać i analizować Biblię. Biblia mówi co jest karą za grzechy. Czyli według Ciebie ten błąd wynikł z czystej nienawiści do książki, której nie czytałeś? Czy błąd Twój wynika z Twoich poglądów, czyli jesteś ślepy na to co jest niezgodne z Twoją defensywną postawą wobec księgi.
Cytować
+1 #10 Maciej 2012-03-29 20:43
Cytuję Aleksander Ikaniewicz:
Żeby nie być gołosłownym - podobnie ten fragment interpretują moi znajomi katolicy.
Zazwyczaj katolicy rzadko czytają i interpretują Biblię. Najczęściej przyjmują wykładnie kościoła, która nie jest zgodna z sama Biblią!

Cytat:
Do tego, do podobnych wniosków jakie i ja z Pisma wyciągam dochodzi wiele różnych innych osób jak Dawkins, Hitchens, Dennett i inni.
Nie wiem jak Hitchens czy Dennett, ale Dawkins przyjmuje do Biblii taką samą pozycję jak ty. O tym wyjaśnię w następnym komentarzu.
Cytować
0 #9 Aleksander Ikaniewicz 2012-03-29 10:08
Żeby nie być gołosłownym - podobnie ten fragment interpretują moi znajomi katolicy. Do tego, do podobnych wniosków jakie i ja z Pisma wyciągam dochodzi wiele różnych innych osób jak Dawkins, Hitchens, Dennett i inni.

Napisałem w tym wpisie DLACZEGO interpretuję Biblię tak, a nie inaczej. Po prostu na inną interpretację ta zła, ksenofobiczna, jadowita i przepełniona nienawiścią książka nie zasługuje.
Cytować
0 #8 Maciej 2012-03-29 00:08
Aleks, tym wpisem udowodniłeś, że albo nie czytałeś w ogóle Biblii albo wertowałeś ją i wyszukiwałeś tylko fragmenty, które zaszokują osobę, która Bilii nigdy nie czytała. Zanim zaczniesz podawać takie analizy przeczytaj dokładnie Biblię. Piekło wg. Biblii nie jest karą za grzechy! Do takiej interpretacji nie trzeba być wierzącym. Wystarczy DOKŁADNIE czytać i analizować całą Biblię, a nie konkretne fragmenty. Skoro wg. Twojej matury (która wyznacznikiem wiedzy niestety nie jest) jesteś już świetnym filologiem to skąd taki błąd?
Cytować
0 #7 Siviecki 2012-02-12 12:38
Jestem dobrym człowiekiem . Nic nikomu nie zrobiłem nawet staram się pomagać , żyje uczciwie . Żyje jak wzorowy przyjaciel
Jezusa . Ale i tak pójdę do piekła (o ile istnieje) bo jestem takim realistą że nie dopuszczam do siebie Boga itp.A tak na marginesie to powiem ze z tego co wiem istnieją/ły pewne przekonania że samobójstwo to kwestia honoru i oczyszczenia się np seppuku. Ale mniejsza o to . I tak pójdzie do piekła.
Cytować
0 #6 Siviecki 2012-02-12 12:17
Połowa PŚ to bajki ... niemowie że wszystko ale bo PŚ niesie za sobą bardzo dobra naukę jak być dobrym człowiekiem . Czytałem ... I miałem ochotę wziąć nożyczki i wyciąć połowę.
Cytować
0 #5 Aleksander Ikaniewicz 2012-02-08 17:15
Są ludzie, dla których ogólnie Biblia i religia są absurdami, w tym wnikliwe nad nimi studia. Poruszając się w obszarze absurdów nie sposób od tego się odciąć.

Sama, pełna sprzeczności Biblia pisana tysiące lat temu przez niedokształcony ch wg dzisiejszych standardów pastuchów nie powinna być wykładnią wobec czegokolwiek. A jednak jest i to jest jej największy absurd.

Poza tym, prawo karne ma wiele mniej możliwości luźnej interpretacji niż Pismo. Bo te wielu ludzi traktuje dosłownie i traktowało przez setki lat. I tego odmówić nie możesz, że dopiero stosunkowo niedawno wykładnia się zmieniła pod wpływem wspomnianej definicji 'dupka' ;-)
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież